oktoober 22, 2024
Mõtisklused

Peamised takistused oma päris mina kogemisel

Leidub mitmeid tegureid, mis võivad takistada inimesel kogemast oma tõelist mina ja olla autentne. Käesoleva mõtiskluse eesmärk on valgustada, mis on need peamised põhjused ja kuidas luua paremat kontakti oma tõelise minaga.

“Inimese päris mina” ehk tõeline olemus viitab sellele, kes inimene on sügavamal tasandil, väljaspool sotsiaalseid rolle, väliseid mõjutusi ja ego. Filosoofiliselt, vaimselt ja psühholoogiliselt on see mõiste seotud eneseteadvuse, sisemise olemuse ja inimese autentsete väärtuste ning tõekspidamistega.

Erinevad vaimsed ja psühholoogilised koolkonnad defineerivad inimese “päris mina” erinevalt. Carl Jung kirjeldas päris mina (Self) kui inimese terviklikkuse keskpunkti, kus teadvus ja alateadvus kohtuvad. See on inimese kõige sügavam olemus, mis ulatub kaugemale maskidest (personast), mida ta igapäevaelus kannab.

Paljudes vaimsetes traditsioonides, nagu hinduism ja budism, viitab päris mina (tõeline mina) hinge või atman’ile, mis on igavene ja jääv, vastandina egole, mis on seotud ajutiste elukogemustega. See on inimese ühendus kõrgema teadvuse või universaalse olemusega.

Abraham Maslow ja Carl Rogers viitavad “päris minale” kui inimese autentsele ja tõelisele olemusele, mida tuleks arendada ja väljendada, et saavutada eneseteostus ja sügav rahuldustunne elus.

Eksistentsialistid, nagu Jean-Paul Sartre, uskusid, et tõeline mina on midagi, mille inimene ise loob oma valikute kaudu, selle asemel et see oleks ette määratud. Inimene peab oma eksistentsi aktsepteerima ja tegema teadlikke otsuseid, et luua tõeline olemus.

Kokkuvõttes viitab inimese päris mina tema sisemisele tuumale, mis jääb püsima, hoolimata välisest maailmast ja elu kogemustest. See on tõeline eneseväljendus, mis on vaba hirmudest, maskidest ja tingimustest, mida ühiskond võib peale suruda.

Oma tõelise mina ja autentsuse väljendamise tõkked pärinevad sageli erinevatest inimese sisemistest ja välistest allikatest, kujundades selliselt inimese käitumist, mõtteid ja uskumusi, mis on lahutatud inimese põhiolemusest.

Ma usun, et allpool peamiste takistuste loetelus tunneb suuremosa lugejaist vähemal või rohkemal määral, mis takistab või on takistanud Sul ühenduse loomist ja enesekogemist oma päris minaga:

1. Sotsiaalsed normid, ootused ja perekondlikud tõekspidamised

Iga inimest mõjutavad noorest east peale ühiskondlikud normid, kultuurilised ootused ja perekondlikud tõekspidamised. Need välised ootused ja surve võivad kujundada inimeses pigem seda, kes me arvame, et me “peaksime” olema, mitte seda, kes me tegelikult oleme. Aja jooksul võime eneseväljenduse ja autentsuse asemel eelistada sobitumist või vastavust.

2. Hirm kohtuotsuse või tagasilükkamise ees

Paljud inimesed kardavad saada kohut mõistetud, kritiseeritud või tagasilükatud, kui nad paljastavad oma tõelise mina. See hirm võib sundida esitama iseendast “turvalist” versiooni, mis ühtib sellega, mida inimene usub, et teised ootavad, varjates sedasi oma tegelikke ja tõelisi tundeid ning soove.

3. Madal enesehinnang ja eneseväärikuse puudumine

Kui inimesel puudub enesekindlus või ta tunneb end väärituna, võib ta varjata oma tõelist mina, arvates, et see pole “piisavalt hea”. Kinnituse otsimine iseenda kohta käib teistelt, tegutsedes viisil, mis ei ole kooskõlas Sinu autentse minaga, mis viib sisemaailma ja väliste tegude vahelise katkemiseni.

4. Varasemad traumad või emotsionaalsed haavad

Emotsionaalsed traumad, eriti lapsepõlvest saadud, võivad tekitada inimese tõelise mina ümber kaitsekihi. Need kaitsemehhanismid on sageli valu eest kaitsmiseks välja töötatud toimemehhanismid, kuid aja jooksul võivad need takistada inimese haavatavust ja autentsust.

5. Perfektsionism

Vajadus olla täiuslik või vastata ebarealistlikele standarditele võib takistada autentsust. Inimesed võivad vältida oma tõelise mina näitamist, kartes näida vigane või ebapiisav. Perfektsionism võib luua maski, mis varjab haavatavust ja ebatäiuslikkust, distantseerides inimest tema autentsest olemusest.

6. Soov saada heakskiitu ja vältida konflikte

Inimestele meeldimine tuleneb soovist saada heakskiitu või vältida konflikte. See hõlmab teiste vajaduste ja ootuste eelistamist enda omadele, mis sageli viib ebaautentse käitumiseni. See kalduvus võib raskendada inimese tõeliste soovide ja piiride austamist.

7. Identiteedi segadus

Eneseteadvuse puudumine või eraldumine oma sisemisest minast võib põhjustada segadust selle üle, kes nad tegelikult on. See segadus võib tuleneda sellest, kui püütakse täita erinevaid rolle või ootusi – olgu siis perekonnast, karjäärist või ühiskonnast – mõistmata, mis on nende jaoks sügavamal tasandil tõeliselt oluline.

8. Ühiskondlik või kultuuriline surve

Teatud ühiskonnad või kultuurid võivad väärtustada vastavust, mistõttu inimestel on raske vabaneda traditsioonilistest rollidest või ootustest. Need surved võivad individuaalsust ja autentsust kollektiivsete normide kasuks maha suruda.

9. Hirm haavatavuse ees

Autentseks olemine hõlmab sageli haavatavuse näitamist – oma tõeliste mõtete, tunnete ja soovide jagamist. Paljude jaoks võib see olla hirmutav, kuna see võib tähendada kritiseerimist, tagasilükkamist või emotsionaalselt kahjustamist. Hirm haiget saada võib panna inimesi kaitsvate fassaadide taha peitu pugema.

10. Lahendamata sisemine konflikt

Sisemised konfliktid nagu vastuolulised või ebarealistlikud soovid, väärtused või uskumused, võivad tekitada segadust selles, mis on tõeliselt autentne. Näiteks võib inimene soovida edu, aga ka karta ebaõnnestumist, mis paneb teda hirmu tundma või välise surve tõttu püüdlema eesmärkide poole, mis ei ühti tema tõelise minaga.

11. Alateadlikud uskumused ja tingimused

Alateadlikud uskumused, mis on sageli päritud perekonnast, kultuurist või varasematest kogemustest, võivad takistada autentsuse ilmnemist ja kogemist. Näiteks võivad olla sellised uskumused nagu “ma ei piisa” või “mul peab õnnestuma, et mind armastataks” panna inimesed otsima välist kinnitust, selle asemel, et häälestuda oma autentsete soovide ja väärtuste järgi.

12. Autopiloodil elamine

Kaasaegse elu kiire tempo ja pidevad segajad võivad panna inimesi elama autopiloodil, keskendudes välistele eesmärkidele ja kohustustele ilma eneserefleksiooniks peatumata. See lahtiühendamine praegusest hetkest võib takistada tundmast ja väljendamast oma tõelist mina.

13. Enesekaastunde puudumine

Enda vastu lahke olemine ja oma ebatäiuslikkuse aktsepteerimine võimaldab autentsemat olemisviisi, mis on vaba perfektsionismi piirangutest või hirmust hinnangute ees. Nende takistustega tegeledes saab inimene liikuda lähemale oma tõelise mina kogemisele ja autentse elu elamisele.

Kuidas eemaldada vastuolusid oma päris mina kogemisel?

Eneseteadvus
Tähelepanelikkuse ja eneserefleksiooni arendamine võib aidata tuvastada, millal tegutsete hirmust, sotsiaalsest survest või mineviku tingimustest, võimaldades taastada ühenduse oma autentse minaga. Üks võimalik tehnika on päeviku pidamine näiteks, mis võimaldab uurida oma mõtteid ja tundeid, suurendades eneseteadvust ja mõistmist, mis on tõeliselt oluline. Kirjuta regulaarselt päevikusse oma mõtetest, tunnetest ja kogemustest, pöörates tähelepanu korduvatele teemadele või emotsioonidele. Samuti aitab iseendast ja oma tunnetest parema selguse saamine looduses jalutamine ja iseendaga üksi ajaveetmine. Teadlik söömine ja kõndmine aitavad teadvustada Sinu hetkes olemist. Ka väga hea sõber, mentor, terapeut või coach võivad olla abiks Sinu enesepeegeldamisel.

Emotsioonide teadvustamine
See praktika seisneb oma tunnete ja emotsioonide jälgimises ilma hinnanguteta. Selle eesmärk on märgata, mida inimene tunneb, ja aktsepteerida neid tundeid, mitte neid alla suruda ega nendega samastuda.

Sisemine töö ja haavatavus
minevikuhaavade ravimine, piiravate uskumuste käsitlemine ja sisemiste konfliktide lahendamine on olulised sammud autentsuse takistuste ületamiseks. Haavatavuse omaks võtmine ja valmisolek oma tõelist mina jagada, isegi kui see tundub ebamugav või riskantne, võib viia sügavamate sidemete ja isikliku vabaduseni. Erinevad teraapia praktikad ja nõustamine on samuti parimad praktikad sisemiseks tööks ja protsesside läbimiseks enda haavatud sisemiste osade avastamisel ning vastuvõtmisel.

Piiride seadmine
Oma vajaduste ja väärtuste austamiseks, on oluline õppida ei ütlema ja seadma tervislikke piire, selle asemel, et neid teiste nimel ohverdada. Piiride seadmise vajalikkuse kohta saad lugeda rohkem minu postitusest: Mis on piirid ja miks need vajalikud on?

Enesekaastunne ja eneseaktsepteerimine
Enda vastu lahke olemine ja oma ebatäiuslikkuse aktsepteerimine võimaldab autentsemat olemisviisi, mis on vaba perfektsionismi piirangutest või hirmust hinnangute ees. Nende takistustega tegeledes saad liikuda lähemale oma tõelise mina kogemisele ja autentse elu elamisele. Seda on võimalik saavutada erinevate mediatsiooni, jooga- või hingamispraktikatega.

Iseenda sügavam uurimine ja oma intellektuaalsuse võime aktiveerimine
Oma isiksuse ja väärtuste sügavam uurimine näiteks erinevate isiksuse testide kaudu annab iseenda kohta lisateavet. Lisaks oma sünnikaardi uurimine, energiate toimimise ja hinge ülesande uurimine näiteks sünnikaardi kaudu (astroloogia) või Human Design tehnikate ja metoodikate kaudu.

Keha, liikumise ja muud teadvustamise praktikad (jooga, tants, qigong)
Keha ja vaimu ühendamine aitab vabastada pingeid ja blokeeringuid, suurendades kontakti oma tõelise olemusega. Jooga ja tai chi füüsilised praktikad aitavad ühendada liikumise ja teadlikkuse. Nende harjutuste eesmärk on keskenduda kehale, hingamisele ja meeltele, mis aitab viia keha ja vaimu tasakaalu.

Loovtegevused nagu joonistamine, maalimine või kirjutamine võivad olla teadlikkuse suurendamise viisid, kui need tegevused tehakse keskendudes protsessile, mitte tulemusele. Oluline on olla kohal ja nautida loomeprotsessi ilma hinnanguteta.

Arenda oma maailmavaadet ja eetilisust
Loe ja tutvu erineva kättesaadava kirjandusega kas internetis või raamatukogus, osale erinevates harivates töötubadel või kursustel, mis aitavad selgitada, kuidas maailm ning inimene toimib ning millised on võimalikud potensiaalid, kuhu inimesel on võimalik areneda. See laiendab Sinu maailmavaadet ja aitab seada Sinu senised piiratud uskumused kahtluse alla. Esita elu kohta sügavaid küsimusi ja uuri neid.

Vaata üle ka oma elustiil, uuri oma suhetemustreid ja tee seal vajalikud muutused ning vajadusel tugevda oma tahtejõudu. Oma tahtejõu tugevdamisest ja selle vajalikkusest olen varasemalt kirjutanud ühes mõtiskluses SIIN.

Loe lisaks ka eelnevat minu mõtisklust teemal enesekogemine tõelise olemusena siit.

“Kui meil on piisav enesehinnang, motiveerib meid sisemine alandlikkus ja tänulikkus, seega pole meil vaja pidevalt teistelt heakskiitu otsida. Kui lõpetame tahtmise, et meid meeldivaks peetaks, avastame, et olemegi meeldivad. Kui lõpetame teistele meelejärele olemise ja nende heakskiidu nimel manipuleerimise, leiame, et nad austavad meid. Enesealandus, mis väljendub teistele meeldimiseks pugemises, imetluse otsimises, passiivsuses ja enesetaandamises, on kõik katsed teisi nende ego kaudu mõjutada, et saada enda tahtmist. Vale alandlikkus ütleb teisele inimesele: “Olen väike inimene; palun kohtle mind nii,” ja loomulikult nad teevadki seda” (David R. Hawkins, M.D, Ph.D.).

Jah, tõelise mina kogemine ei ole kahjuks kergesti kättesaadav “kaup või teenus”. Selle saavutamise nimel tuleb teha teatud laadi pingutusi st taluda ebamugavusi, kogeda mingit laadi valu ja teha olulisi vajalikke muudatusi oma elus, kuid see teekond on kõike seda väärt ja kiirtee sisemise tervenemiseni. Sinu Sisemine tõe joondamine Sinu autentse minaga on ainuke toimiv lahendus, mis toob Sulle elus sisemise kerguse ja rahulolu, kohtumise tõelise tegelikkusega, avardumise, vabastab Sind illussioonidest aga ka kannatustest üha enam jne. Head eneseavastamist!

Mariana

Kasutautud kirjandus, viitel:
2012, “Letting Go: The Pathway of Surrender” , David R. Hawkins, M.D, Ph.D.

Mõtiskluse autor: Mariana R.

Lisa mõtisklusi