november 14, 2024
Mõtisklused

Kuidas tekib „musta lamba” roll peresüsteemides

„Musta lamba” mõiste peresüsteemides viitab tavaliselt pereliikmele, kes eristub oma uskumuste, käitumise, isiksuse või valikute poolest ning keda nähakse sageli „mässajana” või „problemaatilisena”. 

Perekondlikes suhetes on sageli Pluuto mõjutusega laps see (nt sünnikaaardis kellel kuu Skorpionis), kes on „teistsugune”, pere „must lammas”, kes kannab perekonna psüühe variprojektsiooni ning võib lõpuks olla nii selle ohver, potentsiaalne tervendaja kui ka hävitaja. Kuna Pluuto on seotud kollektiivse ellujäämisinstinkti kõige ürgsema väljendusega, siis on ta sageli „väljaspool seadust” kultuurides, mis püüavad rangelt kontrollida tumedamaid ja intensiivsemaid inimlikke kirgi.

Seda liiget võib peres sageli näha, kas tõrjutuna, välistatud, kritiseeritud või isegi süüdistatud, kuna see inimene ei sobi pereliikmete tavapäraste ootuste ja normidega. „Musta lamba” roll tekib peredünaamikate, isiksuse ja sotsiaalsete ootuste keeruka koosmõju toimel, millel on pikaajalised mõjud nii isikule kui ka peresüsteemile tervikuna.

Kuidas “must lammas” tavaliselt perre tekitatakse?

1. Uskumuste ja väärtuste põhine konflikt

Mõned pereliikmed erinevad oma väärtuste, isiksuse või eluvalikute poolest, mis võivad olla pereliikmete kollektiivsete väärtustega vastuolus. See eristus võib viia selleni, et neid peetakse „väliseks” või „mitte sobivaks”. Inimesel endal võib tekkida maast madalast tunne enda sees, et ta on kuidagi vale, teda hakatakse peres tõrjuma ning kritiseerima tema tehtud valikuid.

Kui ilmnevad juba varajases eas sellised pinged peres, siis tavaliselt soovib alateadlikult või teadlikult see inimene põgeneda päritoluperest esimesel võimalusel. Selle peamiseks põhjuseks on alateadlik surve jääda ellu. Kui see muster on juba noorukieas tekkinud, siis sageli võib inimene soovida isegi põgeneda perest võimalikult kaugele, kas teise riiki elama vms ja distantseerib ennast perekonnast. 

2. Peredünaamika ja projektsioonid

Pered võivad sageli projitseerida oma teadvustamata või ebamugavad tunded, saladused, allasurutud osad iseenda psüühest varjule ja need võivad kanduda üle alateadlikult ühe inimese peale, muutes nad pereliikmete stressi, häbi või viha kandjaks. Seda võib teha teadlikult või alateadlikult, kus pereliige omandab järk-järgult rolli, mis suurendab tema erinevusi ja vähendab tema positiivseid omadusi.

Nüüd sõltub vägagi peresüsteemide piiridest ning toimetuleku ressurssidest ning mehhanismidest, kas suhteid üritatakse parandada ja hoida. 

3. Vanemlikkus ja süüdistamine

Mõnedel juhtudel võib üks laps kanda eelmistest põlvkondadest tulenevate lahendamata probleemide koormat. See laps võib olla „vanemlikult koormatud” kandes täiskasvanu vastutust või on süüdistatud pereliikme probleemide eest. Need rollid võivad eraldada “musta lamba” teistest pereliikmetest ja tugevdada temale ülekantavat lisa kellegi teise identiteedi.

4. Kultuurilised ja sotsiaalsed tegurid

Ühiskond ja kultuurilised normid mängivad samuti siin oma osa. Perekond võib väärtustada teatud jooni (nt akadeemiline edu või konformism) ning karistada pereliikmeid, kes ei vasta neile normidele.

5. Otsing individuaalsuse või ellujäämise strateegiana

Mõnikord võib inimene, kes omab seda rolli, teha seda teadlikult või alateadlikult, et kujundada oma identiteeti või kaitsta ennast tagasilükkamise või hülgamise eest. Peresüsteemides on teada tugev lojaalsus, et armastuse nimel ollakse alateadlikult nõus kõike tegema, peaasi, et saaks kuuluda perekonda. Selline alateadlikust süütundest ellujäämise strateegia võib aga pikas plaanis isiksusele mõjuda väga laastavalt, kus oma päris mina surutakse maha ja see võib lõppeda kas mõne hävistusliku sõltuvus mustriga või muu isiksuse häire või psühholoogilise probleemiga. 

Kuidas „musta lamba” roll mõjutab selle kandjat?

„Musta lamba” rolli kandmine võib põhjustada mitmesuguseid emotsionaalseid ja psühholoogilisi tagajärgi näiteks 

  • madalat enesehinnangut – pidev negatiivne tagasiside pereliikmetelt võib viia enesekahtlustuse ja väärtusetuse tunneteni.
  • isolatsiooni – mustad lambad tunnevad end sageli eraldatuna mitte ainult perest, vaid ka teistelt inimestelt, mis viib sotsiaalse isolatsioonini ning see ka pikemaajaliselt kandes võib viia  depressioonini. 
  • ennast täitvaks ennustuseks muutumine – „Must lammas” võib hakata käituma viisil, mis tugevdab pereliikmete negatiivseid ootusi, käitudes kas mässuliselt või tõmbudes tagasi.
  • identiteedi probleem – pidev määratlus pereliikmete poolt kui „probleemne” takistab inimesel luua positiivset ja autentset mina identiteeti.

Võimalikud strateegiad „musta lamba” rollist väljumiseks

1. Enda tajumise ümberkujundamine

Oleks hea, kui inimene seaks kahtluse alla kõigepealt selle rolli ja uuriks enda eneseväärtusetuse tunde tegelikke põhjuseid. Uute programmide kirjutamine oma alateadlikku meelde erinevate psühhoteraapia tehnikate kaudu näiteks NLP, hüpnoos jms , kus  sisendatakse iseendale, et erinev olla ei ole tingimata halb. Selle asemel, et end vaadata kui „probleemi”, saab inimene ümber määratleda oma erilisuse tugevuseks, keskendudes sellele, mida tal on elule pakkuda, mitte sellele, kuidas nad eristuvad pereliikmete ootustest. Loe lisainfot ka minu varasemast artiklist, Enesekogemine tõelise olemusena. 

2. Piiride kehtestamine

Tervetel piiridel on oluline roll. See võib tähendada suhete piiramist pereliikmetega, kes on eriti kriitilised või haiget tegevad. Piiride kehtestamine võimaldab inimesel kaitsta oma heaolu ja vältida pereliikmete projektsioonidest ülekoormamist. Vahel võib selleks vajalik olla teises linnas või isegi teises riigis elamine. 

3. Kinnituse saamine väljaspool perekonda

Mõnikord võivad välised sõbrad, mentorid, teraapilised grupid või terapeudid pakkuda kinnitust, mida peres ei pruugi olla. Toetavad suhted aitavad üles ehitada enesekindlust ja ehitada üles uuesti tugevamat eneseväärtust.

4. Oma isikliku identiteeti leidmine

Oma huvide ja identiteedi vastuvõtmine uute mõttemustrite loomise ja meelepärast tegevuse kaudu. See mõjub pereliikmete tagasilükkamisele väga vabastavalt. See võib tähendada väärtuste või kogukondade omaks võtmist, mis toovad kinnitust ja võimaldavad tunda end oma olemuses kindlana. Siin aitab ka astroloogiline sünnikaardi nõustamine, kuna selle kaudu saab inimene kinnitust, et tal on oma isiksus ja oma saatus ning oma hinge tee rada, mida mööda käia ja mida järgida. Samuti oma ego ja minapilti on võimalik uuesti avastada erinevates vaimsetele praktikatega tegelevates erakoolides, mis toimuvad grupimeetodil ja kus on võimalik pühendunult luua uusi või taasatada iseenda isiksuse struktuure. 

5. Andestamine ja vabastamine

Pereliikmetele ja iseendale andestamine süütunnetest, häbist, meeleheitlikest vigadest võib leevendada emotsionaalset koormust nii emotsionaalselt, psühholoogiliselt aga ka kehaliselt. See protsess aitab vabastada viha, süütunnet, häbi ja soodustab rahu. Madalate tunnete iseendas kandmine mõjub inimesele väga laastavalt. Negatiivsetest tunnetest vabastamist on võimalik teha näiteks väga edukalt konstellatsioonis või pereteraapias või mõne vaimse praktikaga tegeleva kas grupi töötubade või kooliga liitudes. 

Perekonna tasandil võimalikud lahendused “musta lamba” rolli vabastamiseks 

1. Perspektiivi muutmine ja enesepeegel

Pered saavad kasu, kui vaatavad oma dünaamikaid ja küsivad, miks teatud liige on määratud „mustaks lambaks”. Enda eelarvamuste või hirmude peegeldusele otsa vaatamine aitab mõista, kuidas need dünaamikad tekivad või on tekkinud.

2. Avatud suhtlemise edendamine

Avatud ja mitte hinnangulise arutelu soodustamine aitab pereliikmetel üksteist paremini mõista ja vähendab arusaamatusi. Selleks võib olla kasulik ka terapeut, kelle juhendamisel pereliikmed saavad õppida paremaid suhtlemisvõtteid.

3. Pereliikmete narratiivide muutmine

Perekonnad loovad tihti kindlaid narratiive iga pereliikme kohta. Need lood võivad määratleda kellegi igaveseks „mustaks lambaks”. Need lood võivad olla teadlikult või alateadlikult takistuseks oma eluteel ja õnnestumistel, kui neid ei küsitleta ega muudeta. 

4. Kaasaegse avatud suhtumise loomine

Kui perekond toetab avameelselt pereliikme eripära, selle asemel et neid välistada, võivad suhted paraneda. Õppides väärtustama erinevusi, tekib pereliikmete vahel tugevam side.

5. Pereteraapia või konstellatsioonid

Pereteraapia või konstellatsioonid saavad aidata peredel lahendada sügavalt juurdunud probleeme, eriti neid, mis on seotud süüdistamise või „mustade lambaste” rollidega. Teraapia kaudu on võimalik jõuda peamist algpõhjusteni, et miks selline roll tekkis peres ja millist sisu see tegelikult endas kannab. Professionaalne abi võib aidata perel liikuda tervemate ja tasakaalukamate dünaamika poole.

„Musta lamba” rolli mõistmine ja sellele lähenemine võib olla esimene samm positiivsete muutuste poole. Nii pereliikmed kui ka musta lamba rolli kandja võivad kasu saada, kui nad vaatavad uuesti oma vaateid erinevusele ja individuaalsusele luues nii tervemad, kaastundlikuma ja autentsusel põhinevad suhted. 
Väga oluline roll on siin perehaavade mustrite tegelike põhjuste nähtavaks tulla lubamisel, sest alles siis, kui tegelikke põhjuseid on tunnistatud, siis saab neid hakata muutma või uusi rajama. Mida enam pereliikmeid sellesse protsessi on kaasatud, seda suurem tõenäosus on neid negatiivseid mustreid kiiremini vabastada ilma uusi ohvreid kaasamata.

Mõtiskluse autor: Mariana R.

Lisa mõtisklusi