august 30, 2024
Mõtisklused

Keha vajab ellujäämiseks leiba, kuid hing vajab armastust, kumb enne?

Juurtšakra ehk Muladhara

S. Lazarev  õpetab , et maja vundamendiks saab olla ainult kõigepealt armastus ehk kontakt iseendaga ja läbi iseenda universumiga, mille edukal kogemisel järgneb küllus ja võimalused mitte vastupidi.

Paljud inimesed alustavad turvatunde loomist kõigapealt küllusest ja võimalustest ning usuvad, et seejärel tuleb ka armastus. Kuid selline mõtteviis ja motiivid on läbikukkumisele määratud. Ja seetõttu põhjustab töö ja materiaalsuse ületähtsustamine inimeste eludes palju probleeme ja kannatusi.

Kui oleme ärevad, stressis, haiged või oleme madala ensehinnanguga siis tavaliselt ei jõua ka küllus ega võimalused meieni. Alustada tuleks kontakti loomisest iseendaga, mis on baasvundament, et meie juurekeskuse energia oleks tasakaalus ja me tunneksime ennast stabiilselt.

Teadlikul enesearengu teel ja füüsilise ning emotsionaalses heaolu säilitamisel ning püsivate tulemuste saavutamiseks on oluline töötada samaaegselt kõikidel tasanditel: meel, emotsioonid ja keha. Kui keskenduda ainult ühele tasandile, näiteks füüsilistele harjutusele, kuid ilma mõttemustrite või suhtumise algpõhjuseid mõistama võivad kehas tekkida aja jooksul jälle samad blokeeringud, kui harjutuste tegemine lõpetada.

Samuti vastupidi, kui töötame ainult emotsionaalsete blokeeringute vabastamisega ja sellele ei kaasne oma keha toetamine, siis võib jälle kehalised pinged käivitada vanad mõttemustrid, sest muutus ei integreernunud kehas. Püsivamaks energia voolamiseks nii meeleliselt, emotsionaalselt kui ka kehaliselt on vajalik koordineeritud ja teadlik lähenemine kõikidel tasanditel.

Praktiseerides vabastavat hingamist saad teadlikumaks paremini oma kehast, et mida Sa tunned ja millises keha osas energiavool on ühtlasem ja kus on tunda blokeeringut ehk pinget. Osad pinged meie kehas on vähesest liikumisest ja valest elustiilist tingitud pinged, sügavamal tasandil hoiab keha alles ka kõikvõimalikud traumaatilisemad kogemused. Keha on alati aus ja seda tasub usaldada, kuna keha mäletab ajas kõiki sündmusi inimese elus, mistahes vanuses midagi on toimunud.

Seetõttu jagan mõjusaid ja enda poolt läbiproovitud tõhusaid jooga harjutuste näiteid, mis ühendavad endas õige hingamise, kehalised liigutused ja vajalikud sõnalised afirmatsioonid alateadvusele, et mistahes muutused saaks kinnistuda püsivamaks.

Harjutusi saab teha kodus iseseisvalt ja see ei nõua mitte mingit erilist ettevalmistust või oskusi ega rahalisi kulutusi. Harjutused on üles ehitatud selliselt, et keskendud ühele energiakeskusele korraga ja see võtab minimaalselt Sinu päevast ainult 20 minutit aega, et kogeda endasse tulekut.

Et harjutusi veelgi mõjusamalt mõtestada, siis kirjeldan lühidalt, milline keskus vastutab mille eest. Alustan kõige esimesest ehk juurtšakra ehk Muladhara  joogaharjutustest.

Juurtšakra ehk Muladhara on inimese energiakeskus, mis asub selgroo põhjas, päraku ja suguelundite vahel. See on esimene tšakra, millel on oluline roll kehalise ja vaimse tasakaalu säilitamisel.

  • Asukoht selgrool: õndraluu.
  • Juurtšakra asukoht: lülisamba põhi (perineumi piirkond).
  • Element: maa – esindab maandust, stabiilsust ja ühendust füüsilise maailmaga.
  • Värv: särav oranz punane.
  • Funktsioon: see reguleerib ellujäämisvajadusi, stabiilsust, turvalisust, füüsilist tervist ja põhjendatust.
  • Võime: haistmine.
  • Mõjutatavad näärmed: neerupealised, näärmed.
  • Isiksus posit: positiivne enesehinnang, turvatunne tänu heale maaga ühendusele.
  • Isiksuse negat: turvatunde ja jalgealuse puudumine, gravitatsiooni mõju ulatusest väljas.
  • Võimed, kui kundalini on aktiv. astr.t.: puhta intellekti maailma sisenemise algus.


Muladhara tšakra vastutab mitmete oluliste aspektide eest:

1) Põhivajadused, mis on seotud füüsilise ja ellujäämise vajadustega nagu toit, vesi, soojus, turvalisus ja varjupaiga vajadused. See tšakra aitab meil luua stabiilsust ja turvatunnet igapäevaelus.

2) Stabiilsuse vajadus vastutab selle eest, et me tunneksime end kindlalt ja stabiilselt, et tegeleda väljakutsetega elus ning hoida end rahulikuna.

3) Füüsiline keha ja elujõud ning sellega seotud heaolu sh tugevuse, energia ja vastupidavuse säilitamine.  See tšakra mõjutab ka inimese kehalisi harjumusi ja eluviise.

4) Turvalisusega seotud tunded

See tšakra reguleerib meie tunnetust turvalisusest ja hirmudest. Kui Muladhara on tasakaalus, tunneme end turvaliselt oma keskkonnas ja ei lase end kergesti hirmude või ärevuse kätkest.

5) Materiaalsed aspektid ja raha

Muladhara tšakra mõjutab meie suhtumist rahasse, karjääri ja materiaalsesse heaolu. Tasakaalus Muladhara aitab meil hallata oma rahalisi ressursse ja saavutada materiaalset stabiilsust.

6) Enesetunne ja väärtustesüsteem

Muladhara tšakra on seotud inimese enesetunde ja väärtuste mõistmisega. See aitab luua tugeva aluse, millele toetuda, ja luua aluse inimese isiklikus kasvus ja arengus.

Kui Muladhara tšakra on tasakaalus, tunneb inimene end tugeva, stabiilse ja kaitstuna. Kui see on tasakaalust väljas, võivad tekkida probleemid, mis on seotud ärevuse, turvatunde puudumise, madala enesehinnangu ja füüsiliste probleemidega. Tšakra tasakaalu saavutamine võib hõlmata praktilisi tegevusi, nagu regulaarne füüsiline aktiivsus, tervislik eluviis ja teadlikkus oma elu põhivajadustest.

Lisaks saab toetada oma keha söögiga nt süües rohkem juurvilju või mistahes maa seest võrsunud väekate toitudega nt. kartul, peet, porgand, teraviljad jne. Lisaks aitab juurkeskusega ühendust luua rohkem looduses viibimine ja eriti paljajalu maaga kontaktis olema, aiatööde tegemine jms.

Vabastavad laused ja taotlused juurtšakra joogaharjutuse lõpus:

Ma tunnen ennast ohutult ja turvaliselt.
Ma olen kaitstud ja hoitud.
Vabastan kõik mured, kahtlused ja hirmud.
Olen maandatud ja keskmes.
Mul on olemas kõik, mida ma vajan.

Väekat praktiseerimist, kellel tekkis huvi proovida 🙂

YouTube video

Mariana 🌞

#eneseväärtus #turvatunne #meelkeha #eneseareng #heaolu #vabastavhingamine #muladharachakra #vajadused #juurtšakra #väärtustesüsteem

Kasutatud kirjandus:
Paulson, Genevieve Lewis “Kundalini ja tšakrad : elukestva arengu teejuht”

Mõtiskluse autor: Mariana R.

Lisa mõtisklusi